• fullslide2

    • 25th IJCIEOM International Joint Conference

    on Industrial Engineering

    and Operations Management

  • fullslide2

    THE NEXT GENERATION OF

    PRODUCTION AND SERVICE SYSTEMS

  • fullslide2

    Novi Sad, Serbia,

    July 15-17, 2019

Scientific Committee



 

Monalyza Teles (Centro Universitário Santo Agostinho)

Naijela Costa (Universidade Federal de São Carlos)

Nélson Costa (Universidade do Minho)

Nuno Melão (IPV)

Paulo Sérgio Lima Pereira Afonso (Universidade do Minho)

Pedro Cunha (AIM)

Peter Plapper (AIM)

Rafael Barbastefano (ABEPRO)

Robert Minovski (AIM - Skopje University)

Rômulo de Arêa Leão Araújo Sobrinho (Universidade Federal do Piauí)

Rui Lima (UMinho)

Rui Manuel Sousa (Universidade de São Paulo)

Rui Marçal (ABEPRO)

Ruth Carrasco (ADINGOR)

Salvatore Digiesi (Politecnico di Bari)

Sanderson César Macêdo Barbalho (UnB)

Serdar Tasan (Dokuz Eylul University)

Sandra Pinelas (AM)

Suzie Long (ASEM)

Tomasz Jalowiec (Akademia Sztuki Wojennej)

Vera Mariza Henriques de Miranda Costa (Universidade de Araraquara)

Yasser Dessouky (San Jose State University)

Yuval Cohen (IISE)

Zdzislaw MALINOWSKI (War Studies University)

Zoran Anišic (Faculty of Technical Sciences, Novi Sad)

 

 

 

 

 

Adolfo López (ADINGOR)

Alessandra Akkari (Universidade Presbiteriana Mackenzie)

Alexandre Augusto Biz (Universidade Federal de Santa Catarina)

Aline Dresch (Universidade do Vale do Rio dos Sinos)

Ana Carla Bittencourt Reis (UFBA/Campus Federação/Escola Politécnica)

Ana Paula Barbosa Póvoa (Instituto Superior Técnico de Lisboa)

Artur Saraiva (Academia Militar)

Bianca M. Vasconcelos (Universidade Federal de Pernambuco)

Bojan Lalic (Faculty of Technical Sciences, Novi Sad)

Burcu Felekoglu (Dokuz Eylul University)

Carina Pimentel (Universidade do Minho)

Carlos Alberto Klimeck Gouvea (UNISOCIESC)

Carlos Eduardo Sanches da Silva (ABEPRO)

Carlos Ferreira (Aveiro)

Cláudia Silva (Universidade de Aveiro)

Claudio Luis Piratelli (UNIARA)

Claus Grøn Sørensen (Aarhus Universitet)

Danijela Gracanin (Faculty of Technical Sciences, Novi Sad)

Darko Stefanovic (Faculty of Technical Sciences, Novi Sad)

Dragan Šešlija (Faculty of Technical Sciences, Novi Sad)

Dragoljub Ševic (Faculty of Technical Sciences, Novi Sad)

Ecehan Ozmehmet (Yasar Universitesi)

Eduardo de Freitas Rocha Loures (Pontifícia Universidade Católica do Paraná)

Fabio Favaretto (Universidade Federal de Itajubá)

Fernando de Araújo (Faculdade de Ciências Integradas do Pontal)

Fernando Santos (Universidade da Beira Interior)

Flávio Trojan (Universidade Tecnológica Federal)

Francesco Facchini (Politecnico di Bari - Poliba)

Francisca Figueiredo (Universidade Regional do Cariri)

Francisco Gaudêncio Mendonça Freires (Federal University of Bahia –UFBA and ABEPRO)

Geert Letens (ASEM)

Getulio K. Akabane (Centro Estadual de Educação Tecnológica Paula Souza)

Giovanni Mummolo (AIM)

Guilherme Luís Roehe Vaccaro (Universidade do Vale do Rio dos Sinos)

Herrera Granda Israel David (North Technical University)

Izaskun Alvarez-Meaza (Escuela de Ingeniería de Bilbao)

Jan OlaStrandaghen (AIM)

J. Carlos Prado (ADINGOR)

Jayant  Rajgopal   (IISE)

João Reis (AM)

Jochen Deuse (AIM - Technische Universität Dortmund)

Jorge Cunha (Universidade do Minho)

Jose Marcelo Cestari (ASEM)

Julie Drzymalski (IISE)

Kittiwat Sirikasemsuk (KMITL)

Krzysztof Santarek (Politechnika Warszawska)

Lorna Uden (Staffordshire Universit)

Luis Henrique dos Santos Silva Sousa (Centro Universitário Santo Agostinho)

Luis Onieva (Adingor)

Luiz Felipe Pierin Ramos (PUC-PR)

Manuel Lopes Nunes (Universidade do Minho)

Maria Sameiro Carvalho (Universidade do Minho)

Marlene Amorim (UA)

Meire Ramalho de Oliveira (Universidade Federal de Goias)

Miguel Sellitto (Universidade do Vale do Rio dos Sinos)

Milton Vieira Junior (ABEPRO)

Mohammad Mehdi Lotfi (Yazd University)